بند اخبار ایران تلگرام کودکان قالیباف

بند: اخبار ایران تلگرام کودکان قالیباف اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی برنامه‌های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

وزیر نیرو گفت: با تاکید رئیس‌جمهور طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم تا در خشکسالی سال ۹۶ و ۹۷ بعضی از طرح‌ها را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم که طرح معیشت جایگزین

برنامه‌های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

برنامه های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

عبارات مهم : منابع

وزیر نیرو گفت: با تاکید مدیر جمهور طرح هایی را آماده کرده ایم تا در خشکسالی سال ۹۶ و ۹۷ بعضی از طرح ها را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم که طرح معیشت جایگزین در دو حوضه آبریز زاینده رود و دریاچه ارومیه جهت کم کردن مصرف آب به همین جهت در دست اجرا هست.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو امشب در برنامه «نگاه یک» اظهار کرد: با توجه به فعالیت خوب طرح همیاران آب، قرار است بحث تشکیل بازار آب در استان های کرمان و خراسان رضوی را پیگیری کنیم. همچنین در استان خوزستان آمایش آب محور را انجام دهیم و به منظور اصلاح شرایط کیفی آب، طرح های توسعه این استان را با سرعت زیاد دنبال می کنیم.

برنامه‌های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

وی ادامه داد: بعد از مدتی برنامه ریزی توانستیم عنوان تامین آب جهت فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری استان خوزستان و ایلام را حل کنیم و فاز دوم این طرح جهت ۲۲۹ هزار هکتار آماده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: آمایش آب محور و توسعه مبتنی بر محدویت های منابع آب را در یزد دنبال خواهیم کرد و بازچرخانی آب و استفاده از پساب در خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و یزد اجرا خواهد شد. همچنین در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران و البرز کنترل کیفیت آب و اطمینان از آلاینده های مستقر در مناطق مربوط به منابع آب شرب پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ مدنظر است.

وزیر نیرو گفت: با تاکید رئیس‌جمهور طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم تا در خشکسالی سال ۹۶ و ۹۷ بعضی از طرح‌ها را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم که طرح معیشت جایگزین

اردکانیان با بیان اینکه در طرح معیشت جایگزین ابتدا باید الگوی کشت مناسب هر دشت تعیین شود و در مناطقی که امکان تأمین آب نیست به سمت توسعه صنعت برویم، گفت: استفاده از ظرفیت کم نظیر منابع تجدیدپذیری همچون نیروگاه های خورشیدی ایده ای مناسبی جهت فعالیت در این حوزه است.

وی تاکید کرد: اگر سال های خشک ادامه پیدا کند، طبیعتا ما نمی توانیم هر نوع کشتی را در هر منطقه ای داشته باشیم لذاباید به سمت کم کردن سطح زیر کشت برویم و به حوزه آب مجازی ورود پیدا کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه مدیریت منابع آب تخصیص داده شده است به یک دستگاه خاص ندارد، گفت: ما می توانیم با یک مدیریت صحیح و همکاری جویی و همکاری پذیری اوضاع بهتری داشته باشیم.

برنامه‌های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

به گفته وی، هم اکنون بیش از ۴۶ هزار سد بزرگ در دنیا در دست بهره برداری است که نیمی از آن ها در کشور چین هست، ولی تعداد قابل ملاحظه ای از این سدها در نیمه دوم قرن بیستم ساخته شده است و کشورها در زمانی خاص منابع خود را جهت ساخت سدها تخصیص داده شده است داده اند.

وی اعتقاد هست، اگر دریاچه ارومیه دچار مسئله شده، به دلیلی مجموعه ای از عوامل بوده نه فقط سدسازی، بلکه بر اثر برداشت بی رویه از منابع آب، فقدان طرح آمایش سرزمین و جمعی از کارها و رفتارهای نادرست در حوضه بوده است.

وزیر نیرو گفت: با تاکید رئیس‌جمهور طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم تا در خشکسالی سال ۹۶ و ۹۷ بعضی از طرح‌ها را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم که طرح معیشت جایگزین

وزیر نیرو اظهار کرد: اگر ارزش ذاتی آب را در نظر بگیریم، قطعا سرمایه گذاری در این موضع توجیه قابل توجهی دارد. به همین علت در شرایط کنونی سرمایه گذاری های زیادی در این بخش صورت می گیرد.

اردکانیان ادامه داد: بودجه بخش آب نسبت به سال قبل با کم کردن مواجه شده است است ولی وظیفه داریم به سمت تنوع بخشی منابع مالی برویم و در پی جذب سرمایه های بخش شخصی داخلی و خارجی باشیم.

برنامه‌های وزیر نیرو جهت حل مسئله آب

وی در خصوص استفاده از آب های نامتعارف نیز گفت: باید به این توصیه توجه کنیم که در سال ۹۶ حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال به این حوزه تخصیص داده شده است داشته است و در آخر دولت دوازدهم این رقم به بیش از دو برابر خواهد رسید.

اردکانیان ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تا اواسط دی ماه امسال ۳۰ هزار و ۶۲۱ حلقه چاه غیرمجاز مسدود و از اضافه برداشت سه هزار و ۲۷۳ حلقه چاه مجاز جلوگیری شده است که این اقدام منجر به ممانعت از برداشت غیرمجاز یک میلیارد و ۸۹۷ میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی گردیده است.

وزیر نیرو گفت: از نظر میزان بارش در اوضاع خیلی غیرمتفاوتی با شرایط اقلیمی خود نیستیم لذا ما باید به یک سازگاری با اقلیم رو بیاوریم.

وی ادامه داد: استفاده از کلمه بحران استفاده ای غیرمجاز نیست چون هر لحظه ما می توانیم هر وضعیتی را با اوضاع مشابه مقایسه کنیم و با توجه به فاصله ای که است احساس کنیم در شرایط بهتر یا بدتر هستیم. ولی واقعیت این است که ما از نظر میزان بارش در اوضاع خیلی غیرمتفاوتی با شرایط اقلیمی خود نیستیم؛ چراکه کشور عزیزمان ایران کشوری در تقسیم بندی جغرافیایی در منطقه خشک و نیمه خشک است.

وی ادامه داد: کشور ما طی ۵۰ سال اخیر دو درجه گرم تر شده است است و در این مدت ۵.۴ میلی متر تبخیر و تعرق افزایشی داشته و هر سال نیز ۱.۱ میلی متر کم کردن بارش داشته ایم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در ۵۰ سال اخیر نه تنها جمعیت ما ۵۰ میلیون زیاد کردن پیدا کرده و با زیاد کردن مصرف همراه بوده، بلکه کشور نیز گرمتر شده است و تبخیر هم زیاد کردن پیدا کرده و بارش کم کردن پیدا کرده هست، تصریح کرد: از این حیث شرایط، اوضاع ما غیرمترقبه نیست. ما در شرایط خشک و نیمه خشک هستیم؛ همان گونه که پدران ما در سه هزار سال پیش با این شرایط دست و پنجه نرم کردند.

اردکانیان تاکید کرد: ما باید به یک سازگاری با اقلیم رو بیاوریم و به جای ستاد مقابله با خشکسالی، ستاد سازگاری با خشکسالی تشکیل دهیم. طبیعتا با اینکه ما کشوری خشک هستیم، ولی سال های خشک تر هم داشته ایم. در ۳.۵ ماه گذشته میزان بارشی که داشتیم، تا ۲۹ دی ۳۷ میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کم کردن داشته است لذا امیدواریم این روند عوض کردن پیدا کرده و در بهمن و اسفند شرایط بهتر شود.

وی ادامه داد: در کل سال ۹۷، سالی خشک خواهد بود و ما در ۴۷ سال اخیر خشک ترین سال را خواهیم داشت و در منطقه فلات مرکزی نیز در ۵۰ سال اخیر، خشک ترین سال را تجربه می کنیم. خشکی و نیمه خشکی جزو شرایط اقلیمی ماست. ما باید با این سازگار شویم تا روند توسعه کشور را حفظ کنیم و به رشد هشت درصد برسیم، لذا باید توسعه آب محور داشته باشیم؛ به این معنا که در مناطق متفاوت متاثر از محدودیت منابع آب برنامه های توسعه را گسترش، جمعیت را اسکان دهیم، به کشاورزی متناسب با آب موجود بپردازیم و به کشت های کم آب بر روی آوریم و در مجموع، پایداری حیات در کشور را باید مثاتر از عنوان آب بدانیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: بدمصرفی آب را باید در این اقلیم کنار بگذاریم؛ چراکه خشکسالی فرصتی است تا ما به نحوه مصرف آب توجه بیشتری کنیم.

اردکانیان ادامه داد: قطعا از همکاری و آمادگی همه ارگان ها جهت حل و فصل پرسشها آب استقبال می کنیم. آب موضوعی میان بخشی است و دستگاه های متفاوت نه تنها در دولت بلکه در سایر قوا و مردم به عنوان عنصرهای مهم مجموعه تاثیرگذار هستند.

به گفته وی، هر کشوری دوره ای را تحت عنوان مدیریت تامین و عرضه طی کرده یا در حال طی کردن است و در این دوران منابع آب قابل ملاحظه است و سرمایه گذاری ها جهت مهار آب بعد از دوران توأمان مدیریت عرضه و تقاضا در دستور کار قرار می گیرد.

اردکانیان اظهار کرد: در دوره مدیریت توأمان عرضه و تقاضا باید در عین حال که به همه طرح های تامین آب تازه خواهیم پرداخت -همچون باروری ابرها، شیرین کردن آب دریاها، مطالعه آب های ژرف، استفاده از پساب به شکل سالم- ولی هیچ کدام از این ها نباید ما را از این غافل کند که آب موجود را چگونه مصرف می کنیم.

وزیر نیرو گفت: باید بد مصرفی را در این اقلیم کنار بگذاریم و نمی توانیم به این روند ادامه دهیم. حتی در بخش شرب به لحاظ فرهنگی فوق العاده مهم است روش مصرف را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه ما می توانیم به این خشکی و خشکسالی به عنوان وقت نگاه کنیم، اظهار کرد: این مساله فرصتی است تا ما توجه بیشتری به نحوه مصرف آب کنیم. شرایط مشکل است ولی از آن به نحوی استفاده می کنیم که به امر نحوه مصرف توجه بیشتری کنیم.

وی با بیان اینکه در هیچ نقطه از دنیا هدررفت آب صفر و اقتصادی نیست، گفت: اگر این شاخص را زیاد از عدد خاصی کم کردن دهند، حتی در بعضی شهرهای اروپا چیزی حدود ۵۰ درصد است و در پایتخت کشور بلغارستان درصد قابل توجهی هدررفت وجود دارد.

وزیر نیرو تاکید کرد: هم اکنون درصد آب بدون درآمد کشور حدود ۲۵.۵ درصد آشنا شده است که از این مقدار ۱۳.۴ درصد هدررفت فیزیکی است ولی این عدد نیز قابل کم کردن هست. این کار جزو برنامه های وزارت نیروی دولت دوازدهم قرار گرفته تا در شهرهای بزرگ شاهد کم کردن هدررفت آب باشیم. کار را شروع کرده ایم و به آن سرعت خواهیم داد.

اردکانیان اعلام کرد: ما باید بتوانیم بخشی از نیازهای کشاروزی را از پساب های تصفیه شده است تامین کنیم. در دنیا ۲۰ میلیون هکتار با فاضلاب آبیاری می شود که عمدتا شیوه سالمی نیست. کارهای خوبی در سطح شرکت های بین المللی شده است که بتوان امکاناتی را فراهم کرد تا از پساب تصفیه شده است جهت بخش کشاورزی استفاده کرد تا صرفه جویی خوبی در بخش آب شیرین شود.

به گفته وی، ما باید به طور جدی در پی معیشت جایگزین در بخشی از دشت های کشور باشیم که به علت محدودیت منابع آبی امکان کشاورزی در آنها وجود ندارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: از این به بعد باید عنوان آب را موضوعی عملا میان بخشی بدانیم. وزارت نیرو به تنهایی متولی آب نیست. وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، شرکت محیط زیست، وزارت کشور، وزارت بهداشت و اکثر شرکت های دولتی با عنوان آب در ارتباط هستند.

اردکانیان با بیان اینکه بیشترین زحمت را از تقسیم کردن عنوان واحد آب برده ایم، اظهار کرد: طرح هایی را آماده کرده ایم که عملا همکاری نزدیک همه بخش ها را در دولت و خارج دولت به همکاری خواهیم گذاشت.

وی ادامه داد: از اینکه چه مقدار محصول به ازای هر هکتار تولید می کنیم، باید به این مرحله برسیم که چه مقدار محصول به ازای هر مترمکعب آب تولید می کنیم.

وزیر نیرو در خصوص بخش برق نیز گفت: بخش برق فوق العاده حساس و یکی از زیربناهای عمده جهت توسعه کشور است و بخش های زیادی در کشور متکی به این صنعت هستند.

اردکانیان تصریح کرد: اتفاقات خوبی در دهه های اخیر افتاده است و از حیث تولید برق نخستین کشور منطقه و چهاردهم دنیا هستیم ولی نیازمند سرمایه گذاری هستیم تا سیستم را به موقع مورد نگهداری و پیگیری قرار دهیم و پاسخگوی رشد مصرف برق باشیم.

وی با بیان اینکه ما گرفتار بدمصرفی در بخش برق هستیم، اظهار کرد: کشور توان استمرار پاسخگویی به رشد مصرف برق کشور را ندارد. منطقی نیست که هزاران میلیارد تومان از سرمایه مردم را صرف ساخت نیروگاه هایی کنیم که در پیک حدود ۲۰۰ ساعت پاسخگوی نیاز مصرف باشد.

به گفته وی، باید به همان اندازه که از احداث یک نیروگاه سه هزار مگاواتی خوشحال می شویم، از اینکه سه هزار مگاوات قله مصرف را کم کردن دهیم، خوشحال شویم. لذا تلاش خواهیم کرد رشد مصرف برق متناسب با رشد تولید در کشور باشد.

وزیر نیرو با بیان اینکه جذب سرمایه بخش شخصی جزو اولویت های وزارت نیرو هست، اظهار کرد: وزارت نیرو در شاخه برق و انرژی های تجدیدپذیر همکاری نزدیک با بخش های غیردولتی دارد و باعث شده است این بخش ها نیز با علاقه در حال همکاری باشند. اولویت ما استفاده از ظرفیت های ساخت داخل است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون دو هزار و ۲۶۰ دِه برق دار شده است اند. از ابتدای امسال ۱۰۸ دِه در اقصی نقاط کشور برق دار شده است اند و هم اکنون تقریبا تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار از نعمت برق بهره مند هستند.

واژه های کلیدی: منابع | همکاری | استفاده | وزارت کشور | وزارت بهداشت | وزارت جهاد کشاورزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs